Pic 2 Bradley Cooper Limitless

Skutečné NZT-48 a CPH4 (inteligentní tablety)

Představte si, že byste si mohli vzít tabletku, která vám umožní projít z používání 10% mozku na 100%.

O kolik byste byli chytřejší? Pokud byste využívali více síly vašeho mozku, možná byste si mohli dokonce vyvinout nové schopnosti, jako je telepatie.

Toto je příběh filmu Lucy, ve kterém lék s názvem CPH4 prosakuje do žaludku pašeračky drog (Scarlett Johansson), což jí dává hlubokou inteligenci a speciální schopnosti.

Je to podobné příběhu jiného filmu Všemocný (Limitless), ve kterém droga s názvem NZT-48 dělá protagonistu (Bradley Cooper) vynikajícím ve všem, co dělá.

Existují tyto neuvěřitelné léky zvyšující výkon? Je modafinil nejbližší náhradou v reálném světě?

Co je NZT-48?

NZT je fiktivní pilulka z filmu Všemocný (Limitless).

Hlavní postavou, kterou hraje Bradley Cooper, je spisovatel snažící se prorazit, který prostřednictvím kamaráda objeví nově vytvořený lék s názvem NZT-48.

Po vyzkoušení této drogy maximalizuje svůj mozkový potenciál – stává se více bystrý, je schopen do hloubky si vybavit zážitky a složité myšlenky se dokáže naučit v krátkém čase. Jeho prvním milníkem bylo vydání knihy – nejlepšího díla, jaké kdy vytvořil – za jednu noc.

Jeho mozek jde na plné obrátky. Necítí se unavený, je mimořádně produktivní, jeho důraz na detail je úchvatný a stává se elegantním a charismatickým.

Když získá více drogy, zdá se, že jeho potenciál je neomezený.

S jeho novými schopnostmi, jeho úspěšnost a bohatství prudce narůstají. Cooperova postava dále vydělává miliony dolarů na akciovém trhu a pak se v podstatě protlačuje na vrchol velké korporace.

Naneštěstí, lék má nějaké nepříznivé vedlejší účinky a jak zjistil, několik dalších lidí, kteří vyzkoušeli drogu před ním, zemřeli poté, co utrpěli několik strašných bolestí hlavy.

Co je CPH4?

Podobně jako NZT-48 z Všemocný (Limitless), i CPH4 je syntetická droga z fiktivního filmu s názvem Lucy. Droga umožňuje mozku přístup k 100% jeho celkové kapacity, čímž se dosahuje významné zlepšení všech forem inteligence (emocionální, logická a kinestetické inteligence).

Je to založeno na všeobecném přesvědčení, že mozek využívá pouze 10% své kapacity.

V Lucy je hlavní postavou, kterou hraje Scarlett Johansson, pašeráčka drog, která v žaludku přenáší nové experimentální léky. Poté, co ji zbijí a dokopají nějací gauneři, balíček v jejím žaludku se roztrhne a lék se ve vysokých dávkách uvolňuje do jejího krevního oběhu.

Johansson postava postupně získává přístup do dalších oblastí svého mozku a prakticky přesahuje lidskou existenci. Začne být schopná komunikovat přes internet a dokonce může myslí ovládat věci.

Zní to docela v pohodě, že?

Jsou možné účinky těchto léků?

Představa, že pilulka, kterou lze použít ke zvýšení inteligentnosti, zlepšení komunikace s lidmi a dokonce telekinetiku, je přinejmenším lákavá, ale je to možné?

Bohužel neexistuje nic takového jako NZT-48 nebo CPH4, a to i přesto, že podvodné produkty s tímto názvem můžete najít online. Existuje alternativa, ale samozřejmě existují určité klíčové rozdíly v tom, jak to funguje.

Realita toho, co dokáží nootropika

Nootropika pro nás mohou udělat mnoho. Mohou zlepšit rychlost, s jakou naše neurony vysílají signály, zlepšují schopnost mozku odolávat a zotavovat se z nadměrné námahy a dokonce zlepšují funkci neurotransmiterů.

Většina nootropik nám v určité formě poskytne kognitivní podporu, v současnosti však nejsou k dispozici žádné léky ani doplňky, které by skutečně zvýšily naše IQ – a určitě není nic, co by nám mohlo dát telekinetické síly.

Nootropika jsou užitečné pro lidi, kteří se snaží zvýšit svou kognitivní výkonnost během práce nebo studia nebo prostě každodenně podporovat zdravé fungování mozku.

Modafinil: nejlepší alternativa k těmto fiktivním inteligentním lékem v reálném světě

Ze všech nootropik na současném trhu je modafinil nejbližší NZT-48 nebo CPH4 v reálném světě. Ve skutečnosti je NZT-48 údajně založen na samotném modafinilu, jen s několika nadsázky.

Většina nootropik má jemné účinky na kognitivní výkonnost a může trvat i několik dní opakovaného použití, dokud se nezaznamenají jakékoliv skutečné účinky. Na druhé straně, Modafinil poskytuje významný prospěch po jedné dávce.

Droga se technicky používá na to, abychom se cítili bdělí a pozorní, ale má druhotnou výhodu, že zvyšuje hladinu dopaminu v mozku. Tento efekt způsobuje bezprostřední zlepšení v učení, paměti a koncentraci.

Modafinil nás může změnit na “stroje” v práci nebo ve škole.

Po užití modafinilu lidé často tráví více než 10 nebo 15 hodin nepřetržitou prací na projektu.

I když vám modafinil nedá super inteligenci, může vás velmi zefektivnit v práci – dokonce prodloužit dosažitelný pracovní dobu až na 20 hodin!

Toto lze do určité míry vidět ve filmu Všemocný (Limitless), kdy Bradley Cooper bere NZT-48, na základě čeho, dokáže bez únavy trávit mnoho hodin psaním nebo obchodováním na burze.

Přesně jako u Modafinilu, únava se dostaví až po vyčerpání drogy.

Nákup Modafinil online

Existuje několik způsobů, jak můžete získat Modafinil.

Po získání lékařského předpisu lze souhlasit, že zaplatíte majlant a dostanete značkový Modafinil v místní lékárně.

Chytřejší způsob je koupit si Modafinil od online dodavatele.

Nákup modafinilu online znamená, že nepotřebujete lékařský předpis a platíte pouze zlomek ceny.

Jak Modafinil účinkuje

Modafinil účinkuje tak, že stimuluje oblasti mozku spojené s cyklem spánku a bdění. Přesněji řečeno, stimuluje všechny “budivé” prvky cyklu spánku a bdění, což nás nutí být bdělí několik hodin.

Při užívání modafinilu je vzácné, že se cítíte unaveni a vláčná po 8 hodinách pracovního dne. Většina lidí může táhnout 10 nebo 15 hodin práce, než se začnou cítit unavení.

Stimulace centrálního nervového systému

Modafinil stimuluje 3 hlavní neurotransmitery v mozku:

  1. Orexin: cyklus spánku a bdění

Orexin je neuropeptid v mozku, který vykonává funkce bdělé části cyklu spánku a bdění.

Prochází z hlubokého mozku do jiných oblastí včetně mozkové kůry.

Když už je tam, stimuluje tu oblast, díky čemuž se cítíme bdělí a pozorní.

U lidí s dysfunkčními orexínovými systémy se vyvine stav nazývaný narkolepsie, který po celý den zanechává pocit nadměrné únavy a mohou dokonce nečekaně usnout.

Modafinil je primárně léčivo, které lékaři používají k léčbě tohoto stavu, kvůli jeho schopnosti zvyšovat aktivitu orexínu.

Čili u zdravých lidí zvyšuje orexin, což nám efektivně nakopne mozek, a tím nás dostane do probuzeného stavu, ačkoli bychom se normálně cítili velmi unavení a připraveni usnout.

  1. Histamin: Stimulace mozku

Histamin má v těle mnoho funkcí. Jednou z nejdůležitějších a určitě nejznámějších je alergická reakce. Způsobuje místní otok, výtok z nosu a svědění.

V mozku má však histamin úplně jinou roli.

Histamin má stimulační účinek na mozek.

Podobně jako orexin, i histamin hraje důležitou roli v cyklu spánku a bdění. Když se uvolní, řekne mozku, aby vstoupil do stavu vzrušení a stimulace.

  • Dopamin: Centrum odměňování

Modafinil také zvyšuje koncentrace dopaminu v mozku.

Dopamin je všestranný neurotransmiter s několika životně důležitými úkoly.

Jednou z nejdůležitějších je regulování centra odměňování v mozku.

Tato speciální oblast se používá pro rozvoj návyků a rutin v našem každodenním životě. Pokud uděláme něco, co mozek považuje za prospěšné, středisko pro odměňování nám poskytne dávku oxytocinu, díky kterému se cítíme dobře.

Programuje hlubší oblasti našeho mozku, aby chtěl znovu provést tuto aktivitu, a získal tak další dávku oxytocinu.

Tento systém je nezbytný během procesu učení a soustředění se na úkoly.

Lidé s nízkou koncentrací dopaminu v mozku (například lidé žijící s ADD nebo ADHD) mají často problémy s koncentrací, protože jejich mozek musí pracovat mimořádně tvrdě, aby přinutil centrum odměňování, dát jim dávku oxytocinu.

To způsobuje, že se trpící stanou neklidnými a snadno rozptýlení.

Modafinil se často používá k zlepšení koncentrace, zejména u pacientů s ADHD, protože zvyšuje koncentrace dopaminu, což umožňuje snadnější aktivaci centra odměňování.

To nám umožňuje soustředit se na něco delší čas a pak hledat stimulace jinde.

Co můžete očekávat od Modafinil

Nyní, když víme, jak modafinil účinkuje a proč se liší od fiktivních léků NZT-48 a CPH4, pojďme se dostat k tomu, co můžete při užívání modafinilu očekávat.

Za jak dlouho začnu cítit účinek?

Modafinil začne účinkovat zhruba za cca 1-2 hodiny. To velmi závisí na tom, kolik jste jedli předtím a co jste jedli.

Je tomu tak proto, že když si dáte Modafinil (nebo jakýkoli podobný lék) spolu s jídlem, jídlo a Modafinil spolu soutěží o absorpci.

To znamená, že bude trvat trochu déle, dokud se účinky přípravku začnou projevovat.

Toto není špatná věc a doporučuje se vzít si modafinil po jídle kvůli některým jeho negativním vedlejším účinkům na potlačování chuti k jídlu.

Jak se budete cítit na modafinilu

Na modafinilu se nebudete cítit chytřejší než na drogách ve filmech, ale způsobí to, že se budete cítit bdělejší a mnohem více zaměřeni na daný úkol.

Díky těmto účinkům je modafinil tak užitečný pro studenty, kreativních pracovníků a profesionálních podnikatelů, kteří pracují na těžkých a mentálně náročných činnostech.

Lidé často hlásí pocit, že se mohou zcela “naladit” na to, na čem pracují.

Mnoho lidí také uvádí, že po užití modafinilu je jejich uchovávání paměti účinnější. Místo toho, aby si například připomínali odpověď na zadní straně kartičky, mají tendenci si ji pamatovat, když ji poprvé zapíší.

Časová osa Modafinilu

Množství času, během kterého zůstává modafinil aktivní, může mezi jednotlivými osobami velmi lišit, ale obvykle trvá asi 16 – 22 hodin. Většina lidí zjistí, že podstatná část účinků se zastaví přibližně po 16 hodinách.

Přípravek se začne projevovat mezi 1 a 2 hodinami po jeho požití a vrcholí přibližně 2 hodiny po tom (4-hodinová hodnota).

Obvykle zůstává na svém nejvyšším bodě další 2 hodiny a potom postupně klesá v průběhu následujících 12 – 14 hodin.

Existují nějaké vedlejší účinky?

Ve filmu Všemocný (Limitless) droga začala způsobovat posuny v realitě, silné bolesti hlavy a nemoc, kdy nebyly aktivně na ní. Bylo hlášeno, že předešlí uživatelé drogy zemřeli potom jak jim došly zásoby.

V Lucy CHP4 způsobil, že se hlavní postava nakonec stala všemocnou.

Johansson překročila čas a prostor a byla schopná dívat se na původ života na Zemi, formování země a vesmíru, a byla svědkem velkého třesku.

Na konci filmu zcela zmizela. Když se jí zeptali, kde je, odpověděla hrozivě “Jsem všude.”

Toto jsou některé dost zvláštní a vážné vedlejší účinky, které lze očekávat od léků.

Tady ve skutečném světě jsou vedlejší účinky mnohem mírnější.

Modafinil může mít některé nežádoucí účinky. Převážná většina z nich však není vážná.

Nejčastějšími nežádoucími účinky Modafinil jsou:

  • bolesti hlavy
  • nespavost
  • potlačení chuti k jídlu
  • svalové napětí
  • úzkost

Ve vzácných případech se může vyskytnout závažná alergická kožní reakce nazývaná Steven Johnsonův syndrom.

Závěrečné myšlenky

I když drogy z filmů Všemocný (Limitless) (NZT-48) a Lucy (CPH4) jsou zajímavé a poskytují námět pro dobrý film, nejsou skutečné.

Nejbližší věc, kterou máme k těmto fiktivním lékem, je modafinil.

Místo toho, aby nám poskytoval superinteligenci, modafinil nám zvyšuje produktivitu a koncentraci. Je prospěšný pro lidi, kteří potřebují zvládnout hodně práce najednou, například pro studenty, kteří skládají zkoušku, pro kreativní pracovníky, kteří se snaží produkovat obsah, a pro profesionály z oblasti obchodu, kteří pracují na projektu nebo prezentaci.