pic-2-take-your-pill

Proč neúčinkuje můj modafinil?

Existuje několik různých důvodů, proč váš modafinil nemusí fungovat. Mohou být seskupeny do dvou kategorií podle toho, kdo je zažívá – noví uživatelé nebo dlouhodobí uživatelé.

1. Modafinil nefunguje pro nové uživatele

Zkusili jste už několikrát modafinil a zjistili jste, že vám nedává podporu, která byla přislíbena při jeho koupi?

Před hledáním jiného nootropika můžete vyzkoušet několik věcí, ale nejdříve je důležité pochopit, proč nemusí fungovat.

A) Nízká kvalita modafinilu

V závislosti na tom, kde jste si zakoupili váš modafinil, možná jste dostali nekvalitní modafinil, který není schopen vyvolat účinky.

Toto je běžnější, než by jste si mysleli, a proto vám doporučujeme objednat si modafinil vždy od kvalitních důvěryhodných dodavatelů.

Nešťastnou pravdou je, že v modafinilovém prostoru existuje mnoho podvodných webových stránek a společností se špatnou integritou kvůli neregulované povaze. Společnosti často dodávají tablety s ukončenou zárukou nebo neaktivní tablety modafinilu.

I když to není běžný jev, někteří uživatelé modafinilu zjistí, že jejich lék nenakopáva tak, jak by měl.

Toto je častější u lidí, kteří pravidelně používají modafinil – ale může se to stát i u nových uživatelů.

Naštěstí existuje několik triků, které můžete použít k tomu, aby váš modafinil fungoval, pokud se to stane vám.

Prozkoumáme, proč váš modafinil možná nefunguje, a nabídneme 5 tipů, které můžete použít jako nápravu.

Jak to vyřešit:

Pokud si myslíte, že vaše tablety modafinilu byly chybné, nejjednodušší je objednat novou dávku z renomovaného zdroje. V opačném případě byste to mohli zkusit otestovat na příteli, abyste zjistili, zda na nich funguje nebo ne.

B) Nedostatečné dávkování

Standardní dávka modafinilu je 200 mg. Některé online zdroje však prodávají dávky nízké až 50 mg. Pro lidi je relativně běžné si objednat tyto 50 mg tablety, myslíc, že se jedná o standardní dávku – nevyvolali žádné viditelné účinky.

V jiných případech je dávka 200 mg příliš nízká. To platí zejména pro lidi s nadprůměrnou stavbou těla.

Myslete na své tělo jako na jezero. Když užijete léky nebo doplňky, rozředí se do tohoto jezera. Pokud je jezero velmi malé, bude ve vodě mnohem vyšší koncentrace léčiva. Naopak, pokud je jezero velké, bude lék méně koncentrovaný, kdy se rozpustí ve větším množství vody, a tedy bude mít slabší účinky.

Více informací o dávkování modafinilu.

Jak to vyřešit:

Podívejte se na tablety, které používáte, jaká je dávka?

Pokud je dávka na tabletu pouze 50 mg nebo 100 mg a jste průměrný člověk, budete pravděpodobně muset dávku zvýšit, abyste dosáhli jakékoliv významné účinky.

Mnoho lidí také zjistilo zlepšení, když přešli z modafinilu na silnější verzi – armodafinil. Nejoblíbenějšími výrobky armodafinilu jsou Artvigil a Waklert.

Zaměřte se na přibližně 200 mg modafinilu nebo 150 mg armodafinilu.

Podobně, pokud jste větší osoba a dávka 200 mg vám nestačí, zkuste užít vyšší dávku. Pokud je to váš případ, doporučujeme vám postupně zvyšovat dávkování rozdělováním další dávky na polovinu, abyste dosáhli dávku 300 mg, a pak přejít na dvojnásobnou dávku 400 mg.

Pokud účinky stále necítíte při 400 mg, pravděpodobně máte buď tablety nízké kvality, nebo vaše tělo potřebuje extra pomoc, abyste pocítili účinky modafinilu.

To nás přivádí k dalšímu bodu …

C) Genetické polymorfismy (problémy s metabolismem drog)

Oblast genomiky v posledních letech explodovala. Od ukončení projektu lidského genomu – který zmapoval celý lidský genom – se exponenciálně rozrostlo naše chápání toho, jak různé geny ovlivňují naše zdraví.

Genetické polymorfismy jsou jedinečné variace konkrétního genu. Díky tomu mají lidé různé barvy vlasů a očí a mohou ovlivnit i mnoho dalších funkcí lidského těla.

Některé genetické polymorfismy ovlivňují způsob, jakým metabolizují léky v játrech, některé nám umožňují jejich rychlejší metabolizaci (a tím jejich rychlou deaktivaci), jiné způsobují, že metabolismus je pomalejší než standardní průměr (účinky trvají mnohem déle).

Setkali jste se někdy s někým, kdo se jeví být snadno ovlivněn kofeinem nebo alkoholem? Nebo možná s někým, kdo může pít kávu nebo alkohol celé hodiny a zůstat relativně nepodléhající jejich vlivu?

Obojí bude pravděpodobně výsledkem genetických polymorfismů ovlivňujících způsob, jakým tyto sloučeniny metabolizují.

Podobně jako většina léků, kdy se modafinil dostane do těla, ihned ho začneme štěpit v játrech. Naštěstí modafinil odolává tomuto rozkladu a umožňuje mu zůstat v oběhu přibližně 10 až 15 hodin.

Nakonec se všechen modafinil těmito enzymy štěpí v játrech a vylučuje se močí. Pouze asi 10% dávky modafinilu ponechává močový měchýř neporušený; zbytek se vylučuje jako neaktivní metabolit známý jako kyselina modafinilná.

Každý z těchto enzymů je kódovaný konkrétními geny, z nichž některé mají dobře známé polymorfismy. Hlavními odpovědnými geny jsou CYP2C19, CYP3A4 a CYP2D6 …

Jak to napravit:

Nemůžeme změnit naše geny. Je to samozřejmě, dokud se technologie, jako je CRISPR, rozšíří, ale to je téma pro jiný článek. Obecně je možné říci, že nemůžeme změnit naše geny.

Co však můžeme udělat, je kombinovat modafinil s jinými doplňky, které zpomalují jeho metabolismus.

Existuje mnoho rostlinných extraktů, které mění metabolickou aktivitu našich jater a které lze použít pro zvýšení účinků modafinilu. Je třeba poznamenat, že pokud se o to pokusíte, činíte tak na své vlastní riziko.

Nedoporučuje se ani příliš dlouho inhibovat metabolismus konkrétního léku. Pokud používáte některou z těchto metod, důrazně se doporučuje užívat týdenní přestávky.

1. Grapefruitová šťáva

Ukázalo se, že grapefruitová šťáva (skutečná látka – ne šťáva s příchutí grapefruitu) snižuje aktivitu všech genů CYP450 spojených s modafinilem.

Je to nejjednodušší způsob, jak snížit rychlost metabolického rozkladu modafinilu.

Sloučeniny zodpovědné za tyto účinky se nacházejí pouze v pravých grapefruitových šťávách, nejlépe čerstvě vylisovaných z ovoce. Zakoupen grapefruitový džus to může také udělat, ale má mnohem nižší kvalitu.

2. Bacopa (Bacopa monnieri)

Bacopa je populární bylinné nootropické léčivo se známými inhibičními účinky na všechny 3 hlavní geny metabolismu modafinilu.

Je to vynikající doplněk pro ty, kterým léky slabě účinkují.

3. Rostliny obsahující berberin

Patří sem Dřišťál obecný (Berberis vulgaris) a Vodilka kanadská (Hydrastis canadensis).

Berberin je sloučenina nacházející se v různých rostlinách. Je oblíbený jako doplněk výživy s mírnými nootropickými účinky. Kromě toho berberin inhibuje enzymy CYP450 odpovědné za rozklad modafinilu.

Berberin se obvykle prodává jako nootropikum a k léčení infekcí v zažívacím traktu kvůli jeho širokým antibakteriálním účinkem.

D) Inaktivace jinými sloučeninami

Dalším důvodem, proč modafinil nemusí fungovat, jsou interakce s jinými potravinami / doplňky / léky ve střevě.

Některé sloučeniny se ve skutečnosti mohou vázat na léky, jako je modafinil, a zabránit jejich vstřebávání do těla.

Modafinil má sám o sobě míru absorpce pouze 40 – 65%. Cokoliv, což dále snižuje biologickou dostupnost modafinilu, může snížit účinky přípravku na organismus.

Mnozí užívají své doplňky časně ráno – a to všechny najednou. To smíchá sloučeniny spolu, když se rozpouštějí v žaludku, a může je to neutralizovat dříve, než se vůbec dostanou do krevního oběhu.

Dobrým příkladem inhibičních sloučenin jsou demulcenty (léčiva změkčující a zklidňující poškozené nebo zanícené povrchy sliznic) a prebiotika.

Jedná se o populární doplňky výživy používané při podpoře zdraví. Dají se koupit v supermarketech nebo na přepážce v lékárně. Fungují tak, že na gastrointestinální výstelce vytvářejí slizký povlak. To je velmi prospěšné při opravě poškozených oblastí střeva, ale také blokují absorpci dalších sloučenin – včetně modafinilu.

Pokud se demulcenty, jako je jilm nebo inulin, užijí současně s modafinilem, je pravděpodobné, že zablokují absorpci léku.

Jiné sloučeniny mohou neutralizovat modafinil tím, že se k němu vážou v žaludku a neabsorbují ho přes trávicí trakt.

Když se lidé předávkují drogami, používá se podobná technika k zabránění vstřebávání většího množství léků z střevního traktu. Aktivní uhlí se používá k navázání na tyto léky a na zabránění jejich vstřebávání do krevního oběhu. Totéž se může stát i s jinými sloučeninami.

Věci jako třísloviny ze zeleného a černého čaje jsou obzvláště známé tím, že to dělají.

Příklady sloučenin, které mohou neutralizovat modafinil:

inulin

kůra jilmu

sliz z ibišku

vlákninové doplňky

lékořice (glycyrhizín)

celulóza

zelený čaj

černý čaj

mnoho bylinných čajů

aktivní uhlí

antacida

Jak to napravit:

Zcela se vyhnout tomuto problému je velmi jednoduché; berte modafinil nejméně s hodinovým odstupem od všech ostatních doplňků.

Většina sloučenin bude již vstřebána nebo se přesune dostatečně daleko dolů zažívacím traktem, aby se zabránilo komplikacím přibližně do jedné hodiny.

V ideálním případě se modafinil užije ráno na lačný žaludek a pak o hodinu později výživné jídlo a trochu vody.

Jestliže užíváte jiné léky, důrazně se doporučuje, abyste před jejich smícháním s modafinilem poradili s lékařem nebo lékárníkem.

Léky mohou nejen negovat účinky modafinilu, ale i modafinil může negovat účinky těchto léků. Pokud potřebujete, aby tyto léky přetrvaly, nechcete riskovat jejich neutralizaci.

2. Modafinil neúčinkuje u dlouhodobých uživatelů

V případě dlouhodobých uživatelů se může vyskytnout kterýkoli z výše uvedených problémů. Existuje však další důležitý faktor, který je třeba zvážit, pokud se modafinil užívá delší časové období.

Tolerance léčiva

Tolerance léčiva u modafinilu je dost kontroverzní. Existuje mnoho studií publikovaných v recenzovaných časopisech, které ukázaly, že modafinil nevytváří toleranci.

Je to však také běžný problém, který hlásí uživatelé, kteří pravidelně užívají modafinil.

Proto musíme vzít v úvahu skutečnost, že navzdory chybějící vědecké dohodě, je možná tolerance.

Jak to vyřešit:

Tolerance nastane, když si tělo zvykne na lék a přestane na něj reagovat. Nejjednodušší způsob, jak to napravit, je dělat pravidelné přestávky.

Obvykle to trvá několik dní, ale může to být až měsíc. Závisí to na dávce, kterou jste užívali, a od toho, jak dlouho jste užíval lék bez přestávek.

Předcházení toleranci v první řadě vyžaduje stejnou metodu. Mnoho uživatelů vynechá 1 den týdně nebo 1 nebo 2 týdny měsíčně.

To obvykle stačí na to, aby se zabránilo formování tolerance.

Shrnutí

V převážné většině případů modafinil účinkuje tak, jak je uvedeno, a je poměrně spolehlivou drogou.

Pokud neúčinkuje, existuje několik věcí, které můžete zvážit a provést úpravy, které obvykle problém vyřeší.

Podezření jsou tablety špatné kvality, rychlý metabolismus léčiv, jiné formy léků / doplňků a nedostatečné dávky. V případě dlouhodobých uživatelů musíte zvážit i možnost tolerance k danému přípravku.

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout většině těchto problémů, je získat zdroj modafinilu od renomovaného dodavatele a užívat denní dávku 200 mg modafinilu nejméně jednu hodinu před nebo po jídle a jiných doplňcích nebo lécích.

Doporučuje se také, abyste pravidelně dělali přestávky, abyste zabránili rozvoji lékové tolerance.