modvigil1

Modafinil

Modafinil, který se často prodává pod obchodními značkami Alertec, Provigil, Modalert, Modvigil, Vilafinil, je syntetický lék na bdělost, který byl původně vyroben pro léčbu narkolepsie, tj když lidé náhle usnou, ale svůj účinek prokazuje, i pokud jde o snížení únavy, zvýšení kognice a zvýšení bdělosti.

Úřad pro potraviny a léčiva USA (FDA, USFDA) schválil jeho používání k léčbě narkolepsie (jak jsem již zmínil), spánkové apnoe a poruchy spánku při práci. Neoficiálně se prokázalo, že pomáhá léčit depresi, ADHD, bipolární poruchu, sezónní depresivní poruchu, Parkinsonovu chorobu a několik dalších nemocí, které mají únavu jako jednu ze svých charakteristik.

V současnosti existuje velká skupina lidí, kteří se zajímají o nootropika a aktivně je používají. Protože je známo, že modafinil je velmi silné a účinné nootropikum, ve skutečnosti snad nejoblíbenější, nejúčinnější a nejpoužívanější nootropikum na Zemi, pokud vyloučíme kofein, je modafinil nejbližší věcí k super pilulce NZT ve filmu Všemocný (Limitless). Uživatelé nootrpík mají tendenci být vysoce úspěšní jako podnikatelé. Ve skutečnosti mnoho podnikatelů v Silicon Valley otevřeně připouští používání modafinilu jako způsobu získání náskoku ve velmi konkurenčním světě. Modafinil je také široce používán sportovci kvůli jeho stimulačním účinkem a proto, že je snadné projít většinou drogových testů. Důvodem je skutečnost, že jeho molekulární struktura je velmi odlišná od struktury tradičních stimulantů, jako jsou amfetaminy, kokain a další. Modafinil je nejnovější lék na zvýšení výkonu.

Modafinil je velmi oblíbený u studentů vysokých škol, kteří studují na univerzitní zkoušky. Také se povídá, že modafinil je klíčová složka pro politiky a jejich zdánlivě nekonečné úrovně energie. Proslýchá se, že americký prezident Barack Obama a prezident Donald Trump jsou uživatelé modafinilu. Kdo by to řekl?

Předtím, než se dostanu k podrobnostem účinků modafinilu, je tu něco velmi důležité, aby o něm lidé pochopili, a vlastně o všech lécích a nootropika.

Účinky prakticky jakéhokoliv léčiva závisí především na typu léčiva, které se používá, ale také na dávce, způsobu podání (jak ho užijete), předchozího užívání léku nebo léků křížově tolerantních a od tělesné hmotnosti jednotlivce, metabolismu, citlivosti a celkového genetického složení. Pamatujte tedy, že dva různí lidé mohou stejným způsobem užít stejné množství téže drogy, a cítit odlišné účinky, protože jsou to různí lidé.

 Pojďme se tedy hlouběji zabývat běžnými subjektivními účinky modafinilu:

fyzické účinky

pozitivní

Nárůst energie během 10 – 12 hodin na dávku 200 mg (modafinil) a 150 mg (armodafinil)

Zesílená soustředěnost a zaměření

Vylepšené paměťové schopnosti

Jasnost mysli a myšlenek

Potlačení chuti k jídlu. Na modafinilu velmi pravděpodobně nebudete takoví hladoví, jako byste byli obvykle. Díky tomu je skvělým nástrojem na hubnutí nebo na všeobecné vyhýbání se určitým potravinám, kterým byste se měli vyhnout, zejména těm, které mají vysoký obsah cukru. Vaše chuť k jídlu by však neměla být tak potlačena, jako by byla na amfetaminů nebo kokainu.

Stimulace. Má skoro stejné stimulační účinky, jaké mají jiné tradiční stimulanty, ale výrazně méně intenzivní nebo nebezpečné. Může vám navodit chuť fyzicky cvičit, chodit, běhat nebo žít společensky.

negativní

Dehydratace. Modafinil přímo nezpůsobuje dehydrataci, ale protože zvyšuje vaši motivaci a zaměření, můžete se tak ponořit do svých aktivit, že prostě zapomenete pít vodu, což může vést ke snížení hydratace. Během užívání modafinilu proto snažte nezapomínat pít více vody.

kognitivní účinky

pozitivní

Podpora koncentrace. Vaše schopnost soustředit se na fyzické i duševní úlohy se na modafinilu zvyšuje. O kolik? To závisí na vaší genetiky a dávky a úrovně tolerance. Studium nebo sportování vám na něm jde snadněji a jste efektivnější.

Zvýšené ohodnocení hudby. Hudba má tendenci znít lépe na modafinilu jako za střízlivá. Obvykle zní trochu ostřejší a hlasitější.

Vylepšení paměti. Vaše schopnost pamatovat si nové vzpomínky a vzpomenout si na ty staré se zvýší.

Zesílení motivace. Měli byste být více motivováni dokončovat práci a začít se věnovat novým činnostem.

Zrychlení myšlení. Vaše schopnost myslet by se měla zlepšit a měli byste být schopni myslet rychleji.

Bdělost. Jeden z hlavních aspektů modafinilu. Měli byste se cítit více svěží a bdělí a měli byste cítit potřebu jít spát. Proto je nejlepší nebrat modafinil před spaním, ale i když tak učiníte, neměli byste mít velký problém usnout, pokud se o to pokusíte. Jeho účinek bdělosti určitě není tak silný jako na amfetaminu nebo kokainu.

Neutrální

Úzkost nebo její potlačení. Modafinil může buď potlačit nebo zvýšit vaši úzkost. Závisí to na dávce, kterou užijete, (nízká až střední má tendenci potlačit úzkost, zatímco střední až vysoká dávka má tendenci ji zvyšovat) a vaší individuální Neurochem. Takže můžete zažít obojí a modafinil může mít buď pozitivní nebo negativní účinky na vaši úzkost.

Zvýšení nebo potlačení emocionálnosti. V závislosti na vaší individuální neurochémii vám může modafinil buď navodit a zvýraznit pozitivní pocity, což je většinou nebo vaše pocity se mohou mírně oslabit. Oba tyto účinky se liší v intenzitě podle dávky, kterou užíváte.

Časové zkreslení. Čas se může v závislosti od uživatele zdát zrychlený nebo zpomalený. O kolik? Závisí na dávce.